7 maja 2018

ABU DHABI: WIELKI MECZET SHEIKH ZAYED

Będąc w Dubaju na jeden dzień pojechaliśmy do stolicy Emiratów Arabskich - do Abu Dhabi. Naszym głównym celem był Wielki Meczet Szejka Zayeda, a jak się okazało stał się on jedyną atrakcją tego dnia. 

Ten jeden z największych meczetów na świecie powstał z inicjatywy Szejka Zayeda, który był nazywany Ojcem Emiratów (jako pierwszy prezydent rządził krajem przez 33 lata). Świątynia powstała jako zwieńczenie marzeń Szejka o stworzeniu miejsca jednoczącego cały świat islamu. Szejk nie doczekał ukończenia budowli, zmarł 3 lata przed zakończeniem prac, a świątynia stała się miejscem jego spoczynku. 






Przy budowie meczetu wykorzystywano najbardziej trwałe i luksusowe materiały: marmur (dostarczany z Macedonii), złoto, kamienie szlachetne, kryształy i ceramikę.  Prace trwały 12 lat, a przy budowie brało udział 3 tys. robotników, architektów, inżynierów z 10 krajów świata.

Meczet jest tak imponującą budowlą, że nie sposób aby nie zrobił wrażenia. Śnieżnobiała fasada, przyozdobiona 24-karatowym złotem lśni w słońcu. Marmurowe podłogi, jak lustro odbijają niezliczoną ilość kolumn, kopuł i wież. Nie sposób się nie zachwycić.

Na każdym kroku coś co zachwyca. Na początku wita nas las białych kolumn (podobno jest ich tysiąc), stoją jak w szyku dookoła głównego dziecińca. Każda z nich ozdobiona kwiatowym wzorem z kamieni szlachetnych. Kiedy już oswoimy się z widokiem i zrobimy kilka kroków na przód znajdziemy się na dziedzińcu, który zdobi największa na świecie marmurowa mozaika w piękny kwiatowy wzór (ma 17 tys. metrów kwadratowych). A nad głowami 82 kopuły, z których jedna jest podobno największą na świecie. 














I gdyby tych naj było mało trzeba wejść do środka. Tam czekają nas kolejne zachwyty. Wnętrze meczetu jest idealnie symetryczne, tak jakby jedna strona był lustrzanym odbiciem drugiej. Na podłodze ogromny ręcznie tkany dywan, oczywiście największy na świecie. Jego wykonanie trwało dwa lata. A nad głowami jeden z największych żyrandoli na świecie. Połyskujące cudo ważące 12 ton, wykonane z kilku tysięcy kryształów Swarowskiego. Do tego mihrab (wnęka w ścianie wskazująca Mekkę) udekorowany 24-karatowym złotem. 












Pojechaliśmy do Abu Dhabi na jeden dzień i ten cały dzień spędziliśmy w Wielkim Meczecie. Pod kątem architektury jest to "zaczarowane" miejsce, które w zależności od kąta padania promieni słonecznych zmienia swoje kolory. Gra świateł i cieni powoduje, że można po prostu stać i patrzeć. I zachwycać się w nieskończoność.


INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Dojazd z Dubaju do Abu Dhabi/ i do Meczetu: do Abu Dhabi dojechaliśmy autobusem linii E100. Autobus odjeżdża z dworca Al Ghubaiba (zielona linia metra) w Dubaju i dowozi nas do Central Bus Station w Abu Dhabi.
Bilet z Dubaju do Abu Dhabi kosztuje 50 AED/os. (przejazd w dwie strony). Na taką kwotę trzeba doładować swoją kartę NOL.

Z dworca w Abu Dhabi do meczetu docieramy autobusem nr 195 lub 54. Bilety na przejazd w obie strony wraz z kartą na którą są one nabijane kupiliśmy w kasie na dworcu. Cena: 10 AED/ za osobę za przejazd w dwie strony. 

Zwiedzanie meczetu: Zwiedzanie meczetu jest bezpłatne. Meczet jest udostępniony do zwiedzania od soboty do czwartku od 9:00 do 22:00. W piątki zamknięty do godzin popołudniowych. 
Na terenie meczetu obowiązuje odpowiedni ubiór. Panie: długie suknie/ spódnice, bluzka z długim rękawem i chusta na głowę zakrywająca włosy i uszy. Panowie długie spodnie i koszulka zakrywająca ramiona. Istnienie możliwość bezpłatnego wypożyczenie odpowiednich ubrań tuż przy wejściu do meczetu. 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Korzystanie z treści oraz zdjęć bloga POLOWANIE NA MOTYLE (renata-fotografia.blogspot.com) bez wiedzy właściciela jest zabronione. (Dz. U. Nr 24, poz. 83)
Obsługiwane przez usługę Blogger.